NELSON DRESSAGE

Click here to edit subtitle

Results To Date

2017/18 Season Results

Richmond Roast House Championship Tournament 13/14 January 2018 incorporating Back on Track Premier League, Super 5 & Zilco MFS.


All Class Results Click Here


2018 Championship Trophies

Silcock Trophy - Level 1 Pony Champion: Macy Morgan & Glendale Hustle, Reserve: Elliot Barker & Kapatone Princeton

Preliminary Trophy - Level 1 Champion: Melissa Galloway & Windermere Zephora W, Reserve: Rilee McMeekin & Solitar Storm

Moneymusk Tito Trophy - Level 2 Pony Champion: Rilee McMeekin & Flying with Style, Reserve: Georgia Weaver & Dipped in Silver

Enrights Bookshop Trophy - Level 2 Champion: Rachel Thomas & World Edition, Reserve: Laurel Carre & La Dolce Vita

Ron Ellis Trophy - Level 3 Champion: Tessa Van Bruggen & Fiorenza, Reserve: Rachel Thomas & Gurteens Velvet

R Brown Trophy - Level 4 Champion: Meila Picard & Buckton Denniston, Reserve: Rhiannon Moss & Gymnastik Gift

Corkscrew Challenge Trophy - Level 5 Champion: Julie Fraser & Arnage Rhumba

Royal Hotel Trophy - Level 6/7 Champion: Sarah Wadworth & Faemoss BW, Reserve: Anna Terrell & Caithness Masquerade

Ian Bint Jewellers Trophy - Level 8/9 Champion: Melissa Galloway & Windermere Johanson W

Aztec Trophy - Highest % Musical: Diane Wallace & KP Dexter 73.4%

Pamela Reid Trophy - Pamela Reid Young Dressage Horse: Vanessa Baxter & Jazzaway

Volleyball SL Trophy - Nelson Rider Highest Scoring Pony: Meila Picard & Buckton Denniston

Pamela Reid Salver - Most Points: Rachel Thomas & World Edition


Richmond Saddlery 2017/2018 Young Rider Series

Purple Sage Trophy - Champion: Rilee McMeekin & Solitar Storm

2nd: Meila Picard & Buckton Denniston

3rd: Sarah Roughton & Zorros Unforgettable

4th: Macy Morgan & Glendale Hustle


Nelson Area Dressage Group Champions Accumulator - Kindly sponsored by Richmond Roast House & Cafe

Points accumulated from the Eyeopener, Spring & Championship Tournaments

Level 1 Pony: Macy Morgan & Glendale Hustle

Level 1 : Rilee McMeekin & Solitair Storm

Level 2 Pony: Georgia Weaver & Dipped in Silver

Level 2: Laurel Carre & La Dolce Vita

Level 3: Rachel Thomas & Guerteens Velvet

Level 4: Meila Picard & Buckton Denniston

Level 5: Julie Fraser & Arnage Rhumba

Level 6/7: Anna Terrell & Caithness Masquerade

Level 8/9: Melissa Galloway - Windermere Johanson W

Richmond Roast House Spring Tournament 4/5 November 2017

Click Here for Results

Richmond Roast House Eyeopener Tournament  16/17 September 2017

Click Here For Results


Dunstan Non-Graded Series Accumulator Results

Dunstan Non-Graded Champions & Reserves

Champion Level One Hack - Kirsten Crabtree
Reserve Level One Hack - Charlotte Delany

Champion Level One Pony - Emma Rodd
Reserve Level One Pony - Mikaela Macdonald

Champion Level Two - Anneka Gerrie



Richmond Roast House 2017 Spring Series Accumulator Results


Richmond Roast House Spring Series Champions & Reserves

Level 1 Champion - Rilee McMeekin
Level 1 Reserve - Macy Morgan

Level 2 Champion - Laurel Carre
Level 2 Reserve - Sarah Roughton

Level 3 Champion - Rachel Thomas
Level 3 Reserve - Laurel Carre

Level 4 Champion - Jan Morice
Level 4 Reserve - Melia Picard

Level 5 Champion - Julie Fraser
Level 5 Reserve - Fran Dick

Level 6/7 Champion - Anna Terrell
Level 6/7 Reserve - Sarah Wadsworth

Level 8/9 Champion - Melissa Galloway
Level 8/9 Reserve - Tessa Van Bruggen

2016/17 Summer Results

Richmond Roast House 2016/17 Season Series

Overall 2016/17 Season Richmond Roast House Series Results


Level 1 - Laurel Carre & La Dolce Vita

Level 1 Pony - Isabella Ladley & Solitaire Jade

Level 2 - Diane Wallace & KP Dexter

Level 2 Pony - Naya Cook & Kowhai Cracker Jack

Level 3 - Morgan Irvine & Golden Promise

Level 3 Pony - Meila Picard & Buckton Denniston

Level 4 - Julie Fraser & Arnage Rhumba

Level 5 - Diane Wallace & Profile

Level 6/7 - Sarah Wadworth & Faemoss BW

Level 8/9 Melissa Galloway & Zeilinger


Richmond Roast House Championship Tournament


Full Results

Prydes Easifeed Young Rider

AMS Saddlery Pony & Young Rider



Overall Winners

Level 1 Champion: Sharon Inwood & Blytheburn Santana, Reserve: Laurel Carre & La Dolce Vita

Level 1 Pony Champion: Isabella Ladley & Solitaire Jade, Reserve: Carys Gale & MF Zanbuck

Level 2 Champion: Diane Wallace & KP Dexter, Reserve: Jan Morice & Denmark

Level 2 Pony Champion: Georgia Weaver & Range View Donaperle, Reserve: Imogen Agnew & Folly Diva

Level 3 Champion: Rebecca Rowlands & Solo, Reserve: Rhiannon Moss & Gymnastik Gift

Level 4 Champion: Melissa Galloway & Windermere JObei W, Reserve: Julie Fraser & Arnage Rhumba

Level 5 Champion: Diane Wallace & Profile, Reserve: Penny Rieter & Jive Thyme

Level 6/7 Champion: Sarah Waddell & River Rock, Reserve: Sarah Wadworth & Faemoss BW

Level 8/9 Champion: Melissa Galloway & Zeilinger, Reserve: Tracey Johnson & Apollo 4

Richmond Saddlery Young Rider Champion: Isabella Ladley & Solitaire Jade, Reserve: Naya Cook & Kowhai Cracker Jack

Highest % Musical Freestyle: Melissa Galloway & Windermere JObei W  74.33%

Nelson Rider Highest Scoring Pony: Melia Picard & Buckton Denniston

Most Points Young Dressage Horse: Diane Wallace & KP Dexter

Most Points Overall: Isabella Ladley & Solitaire Jade

Level 1 Hanoverian Sash -  Sharon Inwood & Blytheburn Santana

Richmond Roast House Spring Series

Spring Series Champions

Level 1 Champion - Mary Ellis & Zactac Tiramisu, Reserve - Laurel Carre & Dolce Vita

Level 2 Champion - Diane Wallace & KP Dexter, Reserve - Vanessa Baxter & Coalstar

Level 3 Champion - Morgan Irvine & Golden Promise, Reserve - Meila Picard & Buckton Denniston

Level 4 Champion - Helen Bowler & Escondido Grey Cloud, Reserve - Julie Fraser & Arnage Rhumba

Level 5 Champion - Diane Wallace & Profile, Reserve - Janna Greene & Grandiosie

Level 6/7 Champion - Tessa Van Bruggen & Fortunato, Reserve - Nicky Hedley & A Dellamour

Level 8/9 Champion - Melissa Galloway & Zeilinger, Reserve - Tessa Van Bruggen & Furst Jupp

Spring Tournament

September Eyeopener

2015/2016 Summer Results

2014/15 Results

Versatile Homes & Buildings Championship Tournament


Full Results - Click Here


Champions

Level 1Pony: Silcock Trophy

Champion – Melia Picard & Kirkwood Prince Harry

Level 2 Pony : Moneymusk Tito Trophy

Champion – Madison McMeekin & Shes Better Than Homework

Level 1 Horse: Preliminary Trophy

Champion – Diane Wallace & Profile

Reserve – Anna Terrell & Prestigious Picasso

Level 2 Horse: Enrights Bookshop Trophy

Champion – Anna Gale & Hawthorne Annie

Reserve – Morgan Irvine & Golden Promise

Level 3 Champion: Ron Ellis Trophy

Champion – Leanne Andrews & Lady Liberty

Reserve – Rachel Thomas & Te Manaia Firebird

Level 4 Champion: R Brown Trophy

Champion – Melissa Parkes & Zeilinger

Reserve – Anna Gale & Walk the Line

Level 5 Champion: Corkscrew Challenge Trophy

Champion – Sarah Collins & Brampton Gigolo

Level 8/9 Champion: Ian Bint Trophy

Champion – Emma Malcolm & Donnerheim

Reserved – Rachel Thomas & Flash all Over

Highest % Musical Freestyle: Aztec Trophy

Teena Smith & Le Coeur Doux

Most Points YDH : Pamela Reid Young Dressage Horse Trophy

Diane Wallace & Profile

Nelson Rider Highest Scoring Pony: Volleyball SL Trophy

Melia Picard & Kirkwood Prince Harry

Richmond Saddlery Young Rider Series : Purple Sage Trophy

Champion - Melia Picard & Kirkwood Prince Harry

Reserve- Shannon Glover & Sing for Gold

Richmond Saddlery Young Rider Series – Grade Placings

Level 1

1st- Melia Picard & Kirkwood Prince Harry

2nd – Shannon Glover & Sing for Gold

3rd – Jess Stock & Lacey

4th – Kate Newton & Supernatural

Level 2

1st – Amanda McBride & Sarabi Gillmith Princess

2nd – Franziska Leaf & Renington Her Majesty

3rd – Madison McMeeking & Shes Better Than Homework

4th – Pip West & TGP Miss Hollywood

Level 3

1st – Jessica Ladly & Te Manaia Firebird

2nd – Monica Lewis & GB Donner Benelli


Farmlands Co-Operative Challenge Tournament - CLICK HERE

NRM Spring Tournament Results

 

Full Results Click Here

Spring Tournament Championship Results

Level 1 Championship

1st 25.5 points Karen Moss &Giulietta

2nd 24.5 points Anna Terrell & Presigious Picasso

3rd 10 points Jo Wadworth & Versace Bw

Level 2 Championship

1st 25.5 points Ella Causr & Sky High

2nd 22.5 points Helen Bowler & Escondido Grey Cloud

3rd 22 poins Helen Trotman & Victor Hugo SL

Level 3 Championship

1st 24.5 points Rose Prendeville & SE Grissini

2nd 24 points Laurel Carre & RV Georgie Girl

3rd 20.5 points Julie Fraser & Arnage Rhumba

Level 4 Championship

1st 21.5 points Sharon Inwood & Akkron

2nd 19.5 points Janna Greene & Grandiosie

3rd 12 points Anna Gale & Walk the Line

Level 5 Championship

1st 31.5 points Jan Morice & Lugano

2nd 10 points Anna Gale & Kingsway Finale

Level 8/9 Championship

1st - 17.5 points Emma Malcolm & Donnerheim

2nd - 17.5 points Tracey Johnson & Apollo 4

3rd - 5 points Rachel Thomas & Flash all Over